DIGITAL-COMUNITY-Inregistreaza-te
Bine ati venit pe Digital-Z1one! Inregistrativa si nu veti regreta!

Probleme in jokul counter strike

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Probleme in jokul counter strike

Mesaj Scris de Digital-Comunity la data de Sam Iun 27, 2009 2:01 am

Singurul joc care imi place este Counter Strike si nu am norocul sa-l pot juca cu placere pt ca vede in faze! eu joc la 640x480!
Am proceson Intel Celeron 2,26 ghz
memorie 1GB ddram 1
HDD 40 GB
Placa video Ati Radeon 9600 XT cu 256 MB pe 128 bit
Monitor LCD BenQ wide de 20.5 "
Am bagat o gramada de drivere si de la ati si de la omega driver si degeaba!
In joc se vede in faze scade la 20 fps si 60 ms.
Ce inseamna MS ala din cs????? problema e de la monitor sau de la placa video?
va rog ajutati-ma! sunt foarte trist din cauza asta

valeron_K800I is offline Reply With Quote

Rezolvare:

in primul rand fps-urile scazute pot fi cauzate de mai multe chestii: comenzi inutile puse in joc, comenzi inutile dintr-un .cfg care se vrea a fi al nush carui jucator din PGL, fps drop in combat(placile video slabe sa "cedeze" in cazul in care textura jocului e incarcata, mai exact un exemplu ar fi atunci cand te bati cu mai multi playeri din preajma ta...sa iti scada fps-urile...
probleme mai pot aparea de la sistemul de operare, cat de incarcat este si ce programe iti ruleaza in timp ce joci counterstrike...
mai poate fi si de la procesor, iti recomand ca atunci cand joci cs sau inainte sa intri cateva secunde in speedfan si sa vezi cam ce temperaturi ai...
o alta problema importanta este rata de refresh! chiar foarte importanta...asigura-te ca ai cautat un hint pe net legat de rezolutii si ratele lor de refresh optime...

eu la inceput n`am crezut in toate chestiile astea apoi dupa ce l`am optimizat cum a trebuit in Steam si cu Messenger alt+tab am pe un ATi Radeon 9550 100fps...cel mai rau scade in 89-90fps in combat...asa ca nu ai d c sa nu ai nici o temere in privinta placii video pentru ca este buna pentru cs...ram-ul la fel fiind arhisuficient...

eu personal iti recomand driverele originale DAR FARA ATI CATALYST CENTER...cand instalezi bifezi doar device driver!...consuma foarte multe resurse, lucru vizibil la un click dreapta...
in al2lea rand asigura-te ca in timpul jocului nu ai prea multe programe care iti ruleaza aiurea prin pc si nu ai un CPU Usage ridicat!
in al3lea rand obisnuieste-te sa folosesti comenzile pe care nu le sti si nu da exec-uri la fel si fel de cfg-uri luate dupa net fiindca sunt multe comenzi care se optimizeaza dupa conexiunea ta de net...

este mai mult decat recomandat sa reinstalezi placa video si sa pui doar device driverul fara catalyst panel si steamul...
comenzi usuale pentru fps ar fi: fps_max 101, developer 1, rate peste 20000 depinde de conexiunea de net, cl_cmdbackup 2, cl_cmdrate, cl_updaterate(aici variaza)...

asigurate ca rata de refresh e optima pentru rezolutie...eu am facut un simplu test schimband rata de refresh si apoi am observat ca fps-urile au inceput sa scada...

in concluzie nu ai d c sa te temi pentru ca ai o configuratie buna pentru a juca Counter-Strike 1.6, un joc nu foarte pretentios

numai lua tot felul de drivere, dezinstaleaza si sterge tot ce tine de drivele avute pana acuma pune driverul original sau ultima actualizare si reinstaleaza cs-ul...ai sa vezi ca o sa mearga mai bine...

Va multumim !
Digital-Comunity
Administrator
Administrator

Mozzila Firefox
Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 12/06/2009

Vezi profilul utilizatorului http://digital-zone.forumhit.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum